Skip to content

Düzenli Cilt Bakımı ile Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak Mümkün

Güzellik için gereken en önemli şartların başında genç, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak gelir. Ancak ne yazık ki cildimiz soğuk, rüzgâr, güneş, hava kirliliği gibi dış etkenlerin yanı sıra ilaçlar, kremler, yaş ve çeşitli hastalıklardan etkilenir. Bu etkenlerin cildimizde deformasyon yaratmaması için de cildimize iyi bakmamız oldukça önemlidir. Peki cildimizin bu etkenleri en az zararla atlatabilmesi mümkün mü? Düzenli bir cilt bakımı ile elbette mümkün.

Cilt bakımı, cildin ihtiyacına uygun şekilde yapılan uygulama ve işlemleri kapsar. Burada amaç, gözenekleri temizlemek, cildi cansız gösteren ölü tabakayı gidermek, toksinleri yok etmek, cilde oksijen sağlamak, parlaklık, canlılık ve tazelik vermektir. Böylece cilt bakımı sonrasında, cildiniz çevresel etkilere karşı daha dirençli hale gelir ve sıkılaşır.

Profesyonel cilt bakımı nedir?

Her cilt tipi farklıdır ve farklı bakımlara ihtiyaç duyar. Cilt bakımı, cildin ihtiyacına göre şekillenir. Profesyonel cilt bakımı da cilt tipinize göre cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımın uzman kişiler tarafından yapılması anlamına gelir. Öncelikle detaylı bir cilt analizi yapılarak kişinin cildi tanınır ve ciltteki problemler belirlenerek, kişinin cildine uygulanacak doğru cilt bakımı yöntemi seçilir.

Profesyonel cilt bakımı yöntemleri nelerdir?

Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle birlikte sürekli yeni profesyonel cilt bakım uygulamaları ortaya çıksa da, temelde var olan cilt bakım yöntemleri şunlardır:

  • Klasik Cilt Bakımı: Ciltte sırasıyla temizleme, tonik, buhar, maske ve nemlendirici ile masaj işlemlerinin yapıldığı cilt bakım yöntemidir.
  • Medikal Cilt Bakımı: İşlem sırasında profesyonel ekipmanların kullanıldığı, cilt bakımına yönelik serumların sürüldüğü, cildin derinlemesine temizlendiği, hedefe yönelik bir cilt bakımıdır.
  • Hydrafacial Teknolojisiyle Cilt Bakımı: Cilt temizleme yöntemlerinin bir arada uygulandığı, teknolojik bir cilt bakımı işlemidir. Uygulama kapsamında öncelikli olarak vakum teknolojisi kullanılarak gözenekler açılır. Açılan gözeneklerden B, D ve E vitaminleri ile çeşitli mineraller masaj yapılarak cilde yedirilir. Sonrasında hem cilt yüzeyindeki hem de deri altındaki ölü hücreler temizlenir. Uygun maske ve serumlar ile işlem sonlandırılır.

Profesyonel cilt bakımı hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Öncelikle profesyonel cilt bakımının düzenli olarak yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır. Kişinin cilt tipine ve uygulanan yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte cilt bakımı periyotları yaklaşık 2-3 haftayla 1-2 arasında değişir. Profesyonel cilt bakımlarında uzmanlar, kişinin cilt tipi, yaşı, cilt problemleri gibi değişkenlere bakarak bu periyodun sıklığına karar verir.

Bu Blogda